Együttesünk története

1626. augusztus 25-én a győri származású Dallos Miklós püspök fáradozására II. Ferdinánd király gimnáziumot alapított Győrött, melynek vezetését a jezsuita rendre bízta. A tanítás egy évvel később vette kezdetét, az énekegyüttes és a zenekar pedig 1628-ban indult virágzásnak egészen a jezsuiták 1773-ban történt feloszlatásáig. Együttesünk az alapításától kezdve a liturgikus éneket tekintette legfőbb hivatásának. A szólamkönyveibe a ’Chorus Collegi Jaurini’ nevet jegyző muzsikusok évente 52 alkalommal teljesítettek szolgálatot, a nyári vakáció három hónapját pedig inkább a pihenésnek szentelték. Az első időket a kor ízlésének megfelelő korabarokk ’seconda pratica’ zeneisége határozta meg, a karnagyok a római Collegium Germanicum et Hungaricum egykori növendékeiként, Giacomo Carissimi tanítványaiként sajátíthatták el az egyházzene alapjait. A 157 önálló művet, szinte teljes egészében liturgikus tételeket felvonultató barokk kori kottatárunk tanúsága szerint nem csupán a miséken zenéltek, hanem rendszeresen énekeltek vesperást több szólamú Magnificat-tal és Mária-antifónával, és a nagyheti szertartásokon is szolgáltak. A kottatár jelentős része Valentin Rathgebertől való, aki személyesen adományozta a szólamkönyveket a jezsuita templomnak 1735-ös győri tartózkodása idején.

A jezsuiták távozása után 1773-75-ig Istvánffy Benedek vette át a karnagyi feladatokat, távozása után az együttes lassú sorvadásnak indult. 1802-ben I. Ferenc császár a gimnáziumot a bencés rendre bízta, akik újjá szervezték ugyan az együttest, viszont évente csak néhány alkalommal énekeltek ’zenés misét’. A 20. század első felében újabb virágzás következett, Németh Döme OSB karnagysága idején a 80 fős kórus mellé 30 fős szimfónikus zenekar is társult. A II. világháború után Nádasi Alfonz OSB néhány évnyi karnagysága alatt az együttes reneszánsz polifóniát énekelt. 1956-tól 50 éven át Jáki Teodóz OSB vezette a kórust, amely a francia romantika évtizedei után a Magyar Kórus Mozgalom zenei anyagát szólaltatta meg. 

2002-ben Kelemen Áron OSB szervezte újjá az addigra már néhány főre zsugorodott együttest, újra meghonosítva a gregorián vesperások éneklését, és a miséken is visszavezetve a latin gregorián éneket. Ünnepi alkalmakkor Carissimi művei hangzottak el ismét a liturgiában, 2003 és 2017 között öt önálló album és mintegy 150 koncert színesítette az immáron Collegium Musicum Jaurinense néven újjáalakult együttes zenei szolgálatát.

2020 szeptemberétől Bruckner Máté vezeti az együttest, a gregorián ének mellett pedig újra komoly szerephez jutott a reneszánsz polifónia.